У світі відзначили День книги. Що почитати у вінницьких авторів та авторок

У світі відзначили День книги. Що почитати у вінницьких авторів та авторок
  • У квітні відзначається Всесвітній день книги та авторського права. Вирішили скласти з цього приводу добірку про вінницьких авторів та авторок. 

День книги та авторського права у світі відзначають вже 29 рік поспіль. Не забувають про нього й у Вінниці, де жили та проживають зараз чимало письменників та поетів. Хочемо коротко нагадати вам про кількох з них, а також про найвідоміші їхні твори.  

Михайло Коцюбинський

Імʼя цього вінничанина знають чи не всі, хто бодай трішки цікавиться українською літературою. Саме з-під його пера вийшли такі твори, як Intermezzo, Fata Morgana та «Тіні забутих предків». У мережі можна знайти книги як з окремими творами цього автора, так і зібрання. 

Відео дня

Анотація: забудьте про надокучливе шкільне запитання «про що він пише?». Зосередьтесь на тому «як він це робить?». Як відтворює красу зовнішнього світу; протистояння внутрішньої боротьби; складні психологічні стани людини. І то «з такою високою простотою справжнього мистецтва і в такій лаконічній формі, яка мало кому властива». 

Що додатково подивитися або почитати: стрічка «Тіні забутих предків» режисера Сергія Параджанова. 

Василь Стус

Ще один автор, який не потребує особливого представлення, адже всі й без того знають, що Стус був поетом-шістдесятником, політвʼязнем СРСР та дисидентом. Найвідоміша наразі книга, доступна у продажі — збірка його віршів «Палімпсести».

Анотація: у книжці зібрано найкращі вірші поета, а також найвиразніші уривки з листів, сповнені філософських узагальнень і щемливих деталей. Примітки під деякими віршами проливають несподіване світло на драматичні моменти життя і творчості Василя Стуса.

Що додатково подивитися або почитати: фільм «Заборонений» — розповідає про життя і загадкову смерть відомого Василя Стуса. Цікавим доповненням до біографії дисидента може стати книга історика Вахтанга Кіпіані — «Справа Василя Стуса» — у ній йдеться про кримінальну справу, життя і смерть українського Стуса.

Катерина Калитко

Найвідоміша представниця нашого міста у сучасній українській літературі, лавреатка літературної нагороди «Книга року BBC» та Шевченківської премії. Найвідомішими творами Катерини є «Орден мовчальниць» та «Земля Загублених». Живе та працює у Вінниці.

Анотація: Катерина Калитко у своїй книзі «Орден мовчальниць» майстерно створює портрет української жінки, проникаючи у сферу того, про що вона мовчить. Ця збірка виходить за межі звичайних тематик та стає голосом, що розповідає про гостре горе, поколіннєві травми, стереотипи та архетипи, вкорінені в пекучому ґрунті. Авторка зі сміливістю висловлює право на щирість у мовленні, розкриваючи болючі теми, що залучають увагу читача.

Що додатково подивитися або почитати: розмова Катерини Калитко та Сергія Жадана на Radio NV. Випуск називається «Чому ми все зводимо до срачів», де письменники обговорюють, чому в Україні немає літературних дискусій та навіщо постійно перевідкривати українських авторів.

Сергій Татчин

Відомий художник та поет, який на початку великої війни став на захист України. Знайомитися з творчістю автора краще з його поетичних збірок #епістолярніхроніки та «Вінницька Абетка». В останній ви знайдете вірші про Вінницю та цікавих мешканців нашого міста. 

Анотація: «В» — Вінниця. Що це? Або — хто це? Звичайне українське місто, яке живе й розвивається. Вулиці, площі, трамваї, славнозвісна вежа. І, звісно ж, Південний Буг як смислова й географічна домінанта. Одначе, попри позірну утилітарність і динаміку, — а може, саме завдяки їм — у Вінниці давно й надовго оселилась поезія. Це знають обрані істоти — безпритульні на вокзалах, вуличні коти, старі ворони. І тепер маємо нагоду довідатися про це і ми.

Що додатково подивитися або почитати: персональну виставку живопису «Витоки простору» у Вінницькому обласному художньому музеї

Наталка Доляк

Ця вінничанка неодноразово ставала лавреаткою всеукраїнських літературних премій, як ось імені Василя Стуса та імені Михайла Коцюбинського. Знайомитися з її творчістю можна починати з детективного роману «На сьомому небі». У книзі йдеться про загадкові вбивства на вінницькому телеканалі, де, до слова, свого часу письменниця дійсно працювала. 

Анотація: опинитися на сьомому небі можна далеко не завжди від щастя. Особливо коли йдеться про названу так телестудію, на яку влаштувалася працювати Зоя Кирпач. Телевиробничі будні хоч і дають змогу доторкнутися до творення такої захопливої екранної магії, але все ж виявляються дуже подібними на будні в інших сферах. Аж поки одного дня у студії не знаходять тіло однієї зі співробітниць каналу… Ставши однією з підозрюваних, Зоя береться за власне розслідування, щоб довести свою невинуватість, знайти вбивцю, а заразом і довідатись, наскільки глибоким може бути навіть «Сьоме небо».

Що додатково подивитися або почитати: сторінку письменниці на фейсбуці, де вона регулярно ділиться новими оповіданнями або історіями з життя — наприклад, як через війну вона відклала письменництво та почала працювати рядовою робітницею на одному з польських заводів.

Це, звісно, далеко не повний список вінницьких письменників та поетів. Тому ви можете розповісти про улюблених авторів та авторок у коментарях.  

Читайте також:

Популярна співачка Іванна Мелай планує концерт підтримки поранених військових у Вінниці

Військові чекають ваші книги! У Вінниці розпочався збір «Літературний донат»

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up